وبلاگ

طریقه ی نگهداری از کفش کوهنوردی

 

۱- کفش انتخابی شما اگر از نوع چرمی باشد حتما" لازم است که قبل از رفتن به کوه خوب واکس خورده واز زدن روغن دنبه وبقیه روغنهای حیوانی خودداری شود.استفاده از موم به روش صحیح بلامانع می باشد.

۲- پس از برگشت ازبرنامه لازم می باشد گل وخاک روی کفش را تمیز کرده واگر نیازی به شستشو داشته باشد داخل و روی کفش را با یک دستمال نم دار تمیز کرده و سپس داخل کفش خود را با روزنامه باطله یا پارچه نمدی پرکرده تا عمل قالب گیری و عرق گیری انجام گیرد.

۳- اگر کفش چرمی شما در هر حالتی خیس شده باشد برای خشک کردن آن از دادن حرارت وهمچنین از قراردادن آن در معرض نور آفتاب شدیدا" خودداری نمایید.

◀️ طرز استفاده مناسب از کفش کوهنوردی :

کفش انتخابی شما اگر ساقه بلند باشد هنگام صعود به کوه نباید بند کفش را تا آخر بست زیرا در اینصورت فشار زیادی به ساق پای شما وارد شده وگردش مچ پای شما انجام نمی گیرد.

از شاخصه های کفش استاندارد کوهنوردی وزن آن است. چون وزن هر کفش توسط شخص باید حمل شود.وزن اضافی به معنای تلاش جسمانی بیشتر است. بنابراین کفش باید تا حد ممکن سبک باشد به شرطی که کاهش وزن به واسطه کاهش استحکام . راحتی وقابلیت اطمینان آن نباشد.

رویه کفش استاندارد معمولا" از چرم است که چرم یک محصول طبیعی است که راحتی فوق العاده نرم منفذ دار وبادوام می باشد . که می تواند ۳لایه - ۴لایه - ۵لایه - ۶لایه  چرم باشد ویا از جنس گورتکس باشد . کفش کوهنوردی استاندارد کارکردهای مختلفی دارد از جمله کوهپیمائی - کوهنوردی - زمستانی در بازار موجود است.