وبلاگ

اصلاح و اجرای قوانین حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان

بسمه تعالی

جناب اقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم‌جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
آقایان طاهری و باقری نمایندگان محترم زنجان در مجلس شورای اسلامی
جناب آقای دکتر عیسی کلانتری
ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست

 

با سلام و احترام


به استحضار می‌رساند؛ بار دیگر دو نفر از حافظان انفال و طبیعت کشور در منطقه حفاظت شده زنجان جان خود را از دست داده و در خاک و خون غلطیدند. محیط بانانی که حداقل ۱۵ شبانه روز در ماه را در محیط بانی‌ها و پاسگاه‌های محیط زیست در جهت حفاظت از طبیعت و انفال گذرانده و در طول ۳۰ شبانه روز خدمت در ماه، حتی در زمان استراحت در منزل نیز در صورت ورود شکارچیان؛ زن و فرزند و استراحت خود را رها کرده و آماده خدمت به انفال هستند؛ محیط بانانی  که در بیابان به جز خدا و وجدان، کسی دیگر ناظر اعمال و رفتار آنان نیست.

از زمان ارائه طرح و تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان در مجلس محترم شورای اسلامی، قریب به دو سال می‌گذرد. در ماده یک این لایحه تأکید شده بود که مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی، در خصوص نحوه بکارگیری سلاح، مشمول پوشش قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب ۱۳۷۳/۱۰/۱۸ می‌گردند، لیکن بنابر استثناهایی صرفاً بندهای ۱، ۲ و ۳ ماده ۳ قانون مذکور، جهت مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌بانی به تأیید رسید.

ضمن اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌هایی به منظور اجرای قوانین و لوایح یادشده صورت پذیرفته است، لیکن آزادی عمل شکارچیان و جولان آنان در عرصه‌های طبیعی و حفاظت‌شده، موارد مکرری از برخورد میان محیط‌بان با شکارچی ، جنگل بان با قاقاچی چوب و... را رقم زده است که در نبود حمایت‌های قانونی از محیط‌بانان، و جنگل بانان ، فاجعه‌های تلخی  مانند انچه اخیرادر شهادت دوتن از محیط بانان زنجانی  بوقوع پیوست را رقم زده است.

ما امضا کنندگان ذیل که سال‌هاست شاهد فداکاری‌ها و ایثارگری‌های این حافظان گمنام انفال هستیم و از نزدیک شاهد کمترین حقوق دریافتی ماهیانه و کمترین امکانات گشت شبانه روزی این عزیزان هستیم؛ بدینوسیله تقاضا داریم بصورت جدی در خصوص پیگیری رفع نواقص قانونی و اجرای عملی لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان، اقدام عاجلی صورت پذیرد تا دیگر بار شاهد بروز چنین اتفاقات تلخی در کشور نباشیم؛ بدیهی است که حمایت ریاست محترم جمهور، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و سازمان حفاظت از محیط‌زیست می‌تواند به دغدغه‌ی سازمان‌های مردم نهاد، فعالان زیست محیطی و مردم در حفظ جان محیط‌بانان و جنگل‌بانان پایان دهد.

در همین راستا  توجه به موارد زیر در کنار تصویب قوانین موضوعه می‌تواند انگیزه ی این عزیزان را در حفظ و حراست از عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور دوچندان کند.

۱- رسیدگی جدی به وضعیت معیشت و دریافتی‌های قانونی آنان و توجه به وضعیت بیمه آنها

۲- مجهزکردن محیط بانان و جنگل‌بانان به تجهیزات فنی روز، لباس‌های حفاظتی (جلیقه ضد گلوله)، خودروهای مجهز به جی پی اس، استقرار دوربین‌های دید در شب، پهبادهای شناسایی و ...

۳- استخدام محیط بان و جنگل‌بان به تعداد کافی براساس استانداردهای جهانی  (هر هزار هکتار یک محیط بان و جنگل‌بان)

۴- حمایت بی قید و شرط قوه قضائیه از حافظین عرصه‌های منابع طبیعی و حیات وحش کشور با ایجاد شعبه‌های خاص جهت رسیدگی به متعرضین به این عزیزان

هیئت امنای بازارزنجان
خانه اندیشه
و سایر فعالین محیط زیستی

 

برای امضای این کارزار الکترونیکی بر روی لینک کلیک کنید