شهر ساختار اصلی شکل دهنده بسیاری از گونه های گردشگری می باشد .
بازدید از موزه ها و نمایشگاه ها ، بازدید از جاذبه های شهری و گردشگری ، گشت و گذار سواره در سطح شهر ، رفتن به بازارچه ها و بازار های هفتگی و ... از انواع تورهای شهر گردی میباشد .

 گردشگران این تورها برای دیدار از مناطق طبیعی غیرمسکونی و دست نخورده سفر می کنند. طبیعت زنده اصلی ترین محل اجرای این تورهاست. این نوع گردشگری در کشور ما با نام اکوتوریسم یا طبیعت گردی شناخته شده که این نوع از تورهای گردشگری با طرفداران بیشتری از نسل جوان مواجه است .

کوهنوردی یکی از ورزش‌ها یا از جمله تفریحات است
پیمایش مسیرهای فنی در کوهستان، با استفاده از ابزارهای فنی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوه‌نوردی می‌نامند. کوه‌پیمایی به معنای راه‌پیمایی در کوه است و با کوه‌نوردی تفاوت دارد. به بالا رفتن یا پایین آمدن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوه‌پیمایی گفته می‌شود

 در تورهای تاریخی فرهنگی علاوه بر آشنایی با آثار تاریخی و فرهنگی بازه زمانی خاصی از تاریخ، با فصه ها و روایت های دلنشینی آشنا می شوید. تورهای محله گردی و بازارگردی بخشی از تورهای تاریخی فرهنگی است و ممعمولا در شهرهایی مثل تهران، شیراز، یزد، اصفهان، کاشان، تبریز، کرمامشاه، همدان، مشهد و...برگزار می شوند.

کوه و قله نوردی
تور های طبیعت گردی
تورها و گردش های شهری
تور های فرهنگی و تاریخی

تور در لغت به معنای " گشت و سیاحت " است. در اصطلاح صنعت گردشگری " تور " به ‌عنوان مجموعه ‌ای از اجزای سفر شامل : اقامت ، حمل و نقل ، تغذیه ، گشت و گذار و ... تعریف می ‌شود که از طرف آژانس های مسافرتی یا تور گردان ، برای شخص یا افرادی از گروه گردشگران در قالب یک بسته سفر قابل ارائه می شود که جالب است بدانید که در چهارچوب این مجموعه شما فعالیت‌ های روزانه گروه ، مسیر و برنامه سفر و ... طراحی و برنامه ریزی می شود و تعریفی دیگر از از تور یا بسته سفر به طور متداول آن شامل موارد زیر بوده ؛ تور در اصطلاح مفهومی است که برای برگزاری یک سفر توسط یک گروه ارائه دهنده سرویس های گردشگری به کار برده میشود و نیز می توان گفت که تفاوت عبارت تور با عبارت سفر به برگزار کننده آن برمی گردد و این عبارت در اصل انگلیسی بوده و معادل انگلیسی آن tour است که در مفهوم در کشورهای انگلیسی زبان نیز عبارت تور ( tour ) همان مفهوم و معنی را در فارسی تعریف می شود و به بیانی دیگر کلمه tour معادل سرویس های گردشگری منحصر به فردی است که به مسافران ارائه می شود.